Pictures :

Tanımı ve Yaşayışı: Fındıklarda bilinen koşnil türleri fındık koşnili ve fındık kahverengi koşnilidir. Ergin dişinin kabuğu başlangıçta esmer kahverenkli sonraları açık kahverenklidir. Yumuşak ve yarım küre biçimindeki kabuğun boyu 3.5 mm, yüksekliği ise 1.5 – 2 mm dir. Yumurta beyazımsı oval ve yaklaşık 0.3 mm boyundadır. Larvalar başlangıçta açık sarı sonraları kahverengi olurlar.

Yumurtalar mayıs ayı sonlarında açılmaya başlar. Çıkan larvalar sürgün ve yapraklara dağılır. Yaprak dökümünden önce buralardaki larvalar sürgünlere geçerek kışlarlar. Martta dişi bireyler kabarmaya ve büyümeye başlarlar. Nisan ayında ilk erginler görünür. Yumurtlama nisan sonlarında başlar. Bir dişi yaklaşık 1400 dolayında yumurta bırakır. Bu zararlı Karadeniz bölgesinde bir döl verir.

Zarar Şekli:  Larva ve erginleri yaprak ve sürgünlerde emgi yaparak beslenir. Ayrıca, çıkardığı tatlı madde ile fumajine neden olur. Böylece bitkilerin zayıflamasına, verimin düşmesine ve yoğun bulaşmalarda dal kurumalarına neden olarak önemli zararlara neden olurlar.

Mücadelesi: Toplam 30 sürgünün her birinde ortalama 5 canlı koşnil varsa o bahçede ilaçlamaya karar verilir ve aşağıdaki insektisitlerden biri kullanılabilir. Zararlının hareketli ve 1. dönem genç larvalarına karşı mücadele yapılır. Bu amaçla yumurta açılımının tamamlanmasına yakın , haziran sonlarında ilaçlama yapılabilir. Çok yüksek populasyon olmayan yerlerde ilaçlama yapılmamalıdır.