Pictures :

 

Tanımı ve Yaşayışı:  Ergin dişiler sarımtırak beyaz renkte olup, kanatları üzerinde açık kahverenkli lekeler bulunur. Dişi  kelebeklerin kanat açıklığı 5 cm, erkeklerin kanat açıklığı ise 3,5 cm’dir. Yumurta kümelerinin üzeri, sarımtırak kızıl tüylerle örtülüdür. Koyu kahverenkli görünüşlü ve üzerleri tüylerle kaplı olan larvaların ilk 5 halkasında mavi , diğer 6 halkasında da kırmızı renkli birer çift yuvarlak leke vardır. Olgun larvaların boyu 4-6 cm ‘ dir.

Kışı yumurta halinde geçirirler. Mayıs başında  yumurtalardan larva çıkışı başlar.  Kısa sürede gelişip 4-6 cm boyuna ulaşırlar. Temmuz başlarında ağaçların gövdesi üzerinde, abdomen sonlarından kendilerini iplikçikler ile ağaca bağlayarak tepesi aşağı sarkmış vaziyette  pupa olurlar. Pupa süresi 10-15 gündür. Erkek ve Dişi pupalar büyüklük olarak bariz biçimde farklıdırlar. Dişi kelebekler uçmaz ve beslenemezler. Yumurtalarını ağaç gövdesi ve taş v.s. üzerine yapışık olarak bırakırlar. Her bir kümede 400 dolayında yumurta bulunmaktadır.

Zarar Şekli:  Larvalar bitki yapraklarını yemek suretiyle zarar yaparlar. Fındık meyveleri henüz yumuşak kabuklu iken bunları da kemirerek zararlı olabilirler. Fındık üretilen her yerde yaygındır. 5-6 yılda bir bazı lokal fındık bahçelerinde salgın yaparlar.  Fındığa ilave olarak yüzlerce meyve ve geniş yapraklı orman ağaçları ile süs bitkilerinde zarar yaparlar. Bilinen en polifag zararlılardan birisidir.

Mücadelesi: Mekaniksel Mücadele: kışın yumurta paketlerini, yazın yapışkan kuşaklarla yakalanan larvaları imha etmek gerekir.

Kimyasal Mücadele: ilaçlama larvaların yumurtadan çıkışından hemen sonra yani mayıs ayı içinde yapılmalıdır.