Pictures :

 

Tanımı ve Yaşayışı: Ergin dişinin kabuğu virgül yada midye biçiminde koyu kahverenkli 2.5 – 3 mm uzunluktadır. Portakal sarısı larva kabuklarının bulunduğu ön kısım dar, arka kısım ise daha geniştir. Erkek pupa kabuğu daha küçük, dar ve uzundur. Yumurtalar oval ve beyaz renklidir. Hareketli larva açık sarı renklidir.  Kışı yumurta döneminde ergin dişinin kabuğu altında geçirir. Yumurta mayıs başlarında açılır. Çıkan larvalar dal ve yapraklara dağılır. İki larva dönemi geçirdikten sonra temmuz ayında ergin dişiler görülmeye başlar. Bunlar kanatlı ergin erkeklerle çiftleşerek yumurtlarlar. Bir dişi ortalama 66 yumurta bırakır. Bu zararlı Karadeniz bölgesinde yılda bir döl verir.

Zararı:  Zararlı yaprak, gövde ve dallarda bitki özsuyunu emerek beslendiklerinden bitkinin zayıflamasına ve yoğun bulaşmalarda dal kurumalarına neden olur.

Mücadelesi: Her bir dal örneğinde 5 canlı yumurta bulunduran birey varsa o bahçede ilaçlamaya karar verilir. Zararlının kışlayan yumurtalarına karşı Şubat-Mart aylarında ve tomurcuklar patlamadan önce bir kış mücadelesi uygulanabilir. Öte yandan yumurtadan çıkan larvalara karşı Mayıs ayında ve çıkışın % 70-80′ i bulduğu dönemde yaz ilaçlaması yapılabilir.

Kullanılacak ilaçların etkili maddeye ve ticari formülasyona göre isimleri aşağıdaki gibidir.