Tanımı ve Yaşayışı: Erginler parlak mor görünüşlü, mavi renkte ve 7 mm boyundadır. Larvalar siyah renkli, az tüylü ve 12 mm boyundadır.

İlkbaharı kuytu yerlerde ve toprakta geçiren erginler ilkbaharda havaların ısınması ile beraber fındık tepe yaprakları üzerinde görülürler. Mayıs ayından sonra kızılağaç bitkisinin alt yaprakarlarını tercih etmektedir. Bir süre beslenen dişiler  yumurtlamaya başlar ve bir dişi yaprakların altına gelecek şekilde yaklaşık 600 yumurta koyar. Yaprakların  alt yüzünde toplu olarak beslenen larvalar yaklaşık bir ay içerisinde gelişmesini tamamlayarak toprağa iner ve bir yüksük içinde pupa olur. Temmuz ve ağustos ayında erginler çıkar. Bir kısım erginler ikinci bir döl meydana getirir. İkinci döl erginleri eylül ayında torağa iner ve önce pupa sonra ise ergin olurlar.  Bu şekilde kışı geçirirler.

Erginler yapraklarda 3-5 mm çapında delikler açar. Larvalar ise yaprağın ince damarlarına dokunmaksızın yaprağın alt yüzünde beslenerek yaprağı dantel şekline getirir. Salgın yıllarında fındık ve kızılağaç’ta şiddetli zarar yaparlar. 5-10
yılda bir salgın yapmaktadır. Genellikle Karadeniz sahil şeridinde yaygındır. Önemli bir fındık zararlısı sayılmaz.

Mücadelesi:  Genellikle mücadeleyi gerektirecek yoğunlukta bulunmazlar. Fındık kurduna karşı yapılan ilaçlamalar bu zararlıya karşı da etkilidir.