Pictures :

DİKKAT ! BU BÖCEK TÜRKİYE FINDIK BAHÇELERİNDE ZARARLI OLARAK BİLİNMEMEKTEDİR

 

Tanımı

Erginler üzerinde düzensiz lekeler bulunan kahverenkli kanatlara sahiptir.  Yumurtalar balık pulu gibi birbirleri üzerine binecek şekilde grup halinde konulmuştur ve yasıdırlar. Yumurtalar ilk konulduğunda açık yeşil renklidir daha sonra kabuk rengine yakın bir renk alırlar. Genç larvanın başı koyu kahverenkli vücut ise açık yeşil renklidir.  Olgun larvada baş yine koyu kahverenkli, vücut ise açıktan koyu yeşile kadar değişir.  Olgun larva boyu yaklaşık 2 cm dir. .

Yaşayış ve Zararı

A. rosanus yumurta döneminde kışlar. Yumurtalar mart sonu nisan başında açılmaya başlar.  Genç larvalar açılmakta olan gözlere gider ve genç yapraklar üzerinde beslenir.  Bazen ağ örerek gelişmekte olan gözleri ve yaprakları ağları ile birleştirerek buket yapar.  Daha sonra yaprakları rulo haline getirir ve içinde beslenir. Larva dönemi yaklaşık olarak  6-8 hafta sürer.  Pupa  ağlarla buket haline getirilmiş yapraklar veya rulo haline getirilmiş yapraklar içinde olur.  Pupa Mayıs sonu ve Haziran başında görülür (ABD) . Ergin çıkışları Haziranın ikinci haftasında başlar ve Agustos ortasına kadar devam eder.  Ergin dönemi  2-4 hafta sürer.  Yumurta koyma genellikle Haziran ve Temmuzda görülür. Bir dişi ortalama 50 yumurta koyar.  Yumurtalar genellikle agaçların gövdesine ve ana dalların üzerine paketler halinde konulur.  Yumurta paketlerinin üzeri jelatinimsi bir yapışkan madde ile kaplıdır ve  ağaç gövdesi ilegözler ve  aynı renkte oldğundan kolay görülmez.  Çok sayıda konukçusu olan bir zararlıdır.  Türkiye’de çok çeşitli meyve ağaçlarında zararlı iken bu güne kadar fındık üzerinde zararlı olduğuna rastlanmamıştır.

Larva gelişmekte olan gözler ve olgunlaşmamış meyveler üzerinde zarar yapabilir.  Fakat zarar daha çok gözler ve yapraklarda görülür.  Populasyon çok yüksek olmadığı sürece yapraklar üzerindeki zararı önemli değildir. .

Farklı Dillerdeki İsmi

USA: Filbert leafroller. TR: Yaprakbüken